ketabkhaneh
ketabkhaneh

مرکز نشر پژوهشگاه صنعت نفت

پژوهشگران و فعالان تحقیق و توسعه صنعت نفت، با توجه به غنا و استفاده از آخرین یافته‏ ها و دانش روز، سال‏هاست که کتاب‏ های منتشره پژوهشگاه صنعت نفت را به‏ عنوان کتب مرجع می‏ شناسند و مرکز نشر پژوهشگاه توانست در پنجمین سال تولد خود رکورد انتشار ۱۰۰ عنوان کتاب را پشت سر بگذارد.

پژوهشگاه صنعت نفت با ۵۰ و اندی سال سابقه فعالیت علمی- پژوهشی، تا قبل از تاسیس مرکز نشر، سابقه ‏ای چشم‏گیر در حوزه انتشار کتاب نداشت. ۲ نمونه از اقدامات قدیمی پژوهشگاه در زمینه نشر کتاب به سال ۱۳۷۱ برمی‏ گردد.

در این سال پژوهشگاه یک کتاب با عنوان «اصول روانکاری» را به ‏طور مستقل و یک کتاب دیگر با عنوان «طیف‏ سنجی جرمی» را با همکاری انتشارات جهاد دانشگاهی دانشگاه تهران منتشر کرد. پس از آن روابط عمومی پژوهشگاه سه اثر دیگر را به‏ طور پراکنده به چاپ رساند تا این که در سال ۱۳۸۸، با تصویب هیئت رییسه پژوهشگاه، اقدامات لازم برای دریافت پروانه نشر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ایجاد مرکزی مجزا برای نشر کتاب انجام شد. در همین سال آیین‏‏ نامه ‏ای تازه برای حمایت از پژوهشگران و مولفان در امر انتشار کتاب تدوین شد و شورای نشر پژوهشگاه با ترکیبی جدید و متشکل از ۹ تن از اساتید برجسته کشور در حوزه‏ های تخصصی آغاز به کار کرد. این فعالیت‏ها نشانه‏ های آغاز دورانی تازه بودند که پژوهشگاه را قادر ساخت به‏ سرعت در جایگاه یکی از ناشران معتبر در زمینه کتب علمی و قوی‏ترین مرکز نشر در حوزه تخصصی علوم و مهندسی نفت قرارگیرد.

با تاسیس مرکز نشر، پژوهشگاه به‏ عنوان یک مرکز پژوهش و تولید و توسعه فناوری که در پی مستند کردن دانش در صنعت نفت و انتشار آن در سه سطح متخصصان، مدیران و آحاد مردم است شناخته شد و به‏ دنبال آن خدمات علمی ارزشمندی به دانشجویان، پژوهشگران رشته‏ های فنی و مهندسی و کارشناسان صنعت و متخصصان شاغل در این صنعت و صنایع وابسته ارایه شدند.

گستره وسیع و متنوع علاقه‏مندان به پژوهش در حوزه نفت و شناخته شدن پژوهشگاه صنعت نفت به‏عنوان یک منبع معتبر در این زمینه دلیل اصلی پرفروش بودن و اعتبار علمی کتاب‏های پژوهشگاه است که صاحب‏نظران از آن به ‏عنوان یک شاخص مهم در موفقیت نشر یاد می ‏کنند. قرار گرفتن پژوهشگاه در جایگاه ناشری معتبر و پیشتاز در زمینه کتاب‏های علمی- پژوهشی در حوزه تخصصی نفت از رسالت‏های مندرج در اساسنامه پژوهشگاه بوده که خوشبختانه طی یک برنامه‏ ریزی کوتاه ‏مدت حاصل شد.

از دیگر برنامه‏های مرکز نشر، علاوه بر حمایت مادی و معنوی از نویسندگان، مولفان، مترجمان و تدوین‏ کنندگان کتاب‏ های علمی- پژوهشی، شرکت همه ‏ساله در نمایشگاه بین‏ المللی کتاب تهران و نیز دایر کردن نمایشگاه کتاب به مناسبت برگزاری سمینارها و کنگره‏ های علمی است. حضور پژوهشگاه در غرفه ‏ای اختصاصی در بیست و هشتمین نمایشگاه بین‏ المللی کتاب تهران در اردیبهشت امسال(۱۳۹۴)، برای چهارمین سال متوالی، کارنامه‏ ای درخشان است که از این دوره به یادها خواهد ماند. پژوهشگاه طی حضور چندساله خود در این نمایشگاه به‏ عنوان یکی از ناشران معتبر در زمینه کتاب‏ های تخصصی و دانشگاهی شناخته شده و در دوره قبل توانست، به ‏رغم رکود اقتصادی در صنعت نشر، فروش کتاب‏های خود را نسبت به سال گذشته حدود ۳۰ درصد افزایش ‏دهد.

از دیگر برنامه‏ های مرکز نشر برگزاری مراسم تجلیل از نویسندگان، مترجمان و صاحبان آثار به مناسبت ثبت رکورد انتشار صد عنوان کتاب پژوهشگاه در مهر ماه سال ۱۳۹۳ بود. دامنه این رویداد بزرگ علمی- فرهنگی، که ابتدا صرفا جنبه درون‏ سازمانی داشت، به‏ دلیل استقبال واحدهای مختلف صنعت نفت و ناشران تخصصی به دیگر موسسات، انجمن‏ها و دانشکده‏های فنی نیز کشیده شد و اکنون پژوهشگاه این افتخار را دارد که از جایگاه مرجع علمی و تخصصی آثار مولفان، مصنفان و مترجمان این حوزه را داوری و از آثار شایسته هر گرایش تخصصی قدردانی کند.

مرکز نشر پژوهشگاه در پی فراهم کردن بستری مناسب برای اعطای تسهیلات بیش‏تر است تا مولفان و مترجمان بتوانند با آرامش بیش‏تر آثارشان را به چاپ برسانند. پرواضح است این حمایت ‏ها با رعایت کامل ضوابط و استانداردها و بررسی عیار علمی کتاب همراه خواهند بود.

مرکز نشر پژوهشگاه با درک ضرورت نیازسنجی از صنعت در انتشار کتاب‏های پژوهشگاه اکنون به‏ عنوان تنها ناشر تخصصی در حوزه صنعت نفت و عضو انجمن فرهنگی ناشران کتب دانشگاهی شناخته می‏شود و سعی دارد با همکاری چهار شرکت اصلی وزارت نفت حوزه فعالیت خود را توسعه دهد.

شبکه توزیع کتب پژوهشگاه نیز رو به گسترش است و کتاب‏های منتشره، علاوه بر عرضه مستقیم در فروشگاه کتاب مستقر در پژوهشگاه، از طریق نمایندگی‏های فروش کتاب و درگاه فروش الکترونیکی کتاب نیز در دسترس دانش ‏پژوهان و علاقمندان‏ اند.

مرکز نشر پژوهشگاه در طبقه هشتم ساختمان مرکزی پژوهشگاه مستقر شده و کارشناسان این مرکز آماده مشاوره و راهنمایی علاقمندان به حوزه نشر کتاب هستند.

 

دانلود کاتالوگ مرکز نشر   

 

 

تماس با ما

نمایندگی های فروش

بالا

Template Design:RIPI